Call Us

فستیوال هولی در هند

فستیوال هولی در هند
فستیوال هولی در هند

هند کشوری است که همه ساله در آن فستیوالهای با شکوه و بزرگی برگزار می‌شود. فستیوال‌هایی پر از رنگ و شادی که انسان را مسحور می کنند. نام یکی از این جشن ها Holi است که هندی‌ها هر سال درآغاز فصل بهار به خاطر زنده شدن طبیعت این روز را جشن می گیرند.

در این فستیوال مردم به کوچه و خیابان آمده و با پاشیدن پودرهای رنگی، سطل‌ها و بادکنک‌های پر از آب رنگی بر روی یکدیگر از هم پذیرایی می‌کنند. این رنگ بازی‌ها نشانه شادی و تمایل مردم هند برای ادامه زندگی و همچنین ابراز خوشحالی ازغلبه‌ی نیکی‌ها بر بدی‌هاست.

فستیوال هولی در هند

فستیوال هولی در هند

در مورد ریشه‌ی فستیوال هولی در هند که یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های هند است داستان‌ها و افسانه‌های بسیار زیاد ومختلفی نقل می‌شود. این جشن که از باورهای اساطیری هندوها نشات می‌گیرد همچنین فرصتی است برای ابراز دوستی مردم هند به یکدیگر.

تمامی اقشار از کوچک و بزرگ و همچنین شهروندان غیر هندی و… نیز در آن شرکت می‌کنند. جوانان هندی آن را تنها به چشم فرصتی برای جشن وشادی می‌بینند و از فلسفه‌ی برگزاری این مراسم سنتی اطلاع زیادی ندارند. به فستیوال هولی جشن رنگ و جشن بهاره نیز گفته می‌شود. هندی‌ها دو روز متوالی را تعطیل رسمی اعلام می‌کنند و از صبح با رقصیدن و آوازخوانی جشن را آغاز کرده و در نزدیکی‌های ظهر به طرف رودخانه‌ها و برکه‌ها و مکان‌های تفریحی می‌روند و دور هم جمع می‌شوند.

درهنگام عصر فضا آرام‌تر می‌شود و مردم خوراکی‌ها و شیرینی‌های مخصوص را که از قبل درست کرده‌اند می‌خورند و در پایان روز شهر آرام می‌شود و سکوت و آرامشی وصف نشدنی کل شهر را در بر می‌گیرد.

در برخی از شهرهای هندوستان که بستر مذهبی‌تری دارند فستیوال هولی با مراسم مذهبی و عبادت مخصوص آن روز انجام می‌شود. شهرهای “ماتورا” و “ورینداوان ناندگایون” و “برستار” به خاطر این که منزلگاه کریشنا بوده‌اند جز شهرهای مذهبی هندوستان به حساب می‌آیند و این مراسم را با جنبه‌ی مذهبی آن برگزار می‌کنند.

جالب است بدانید کلمه‌ی هولی در زبان هندی به معنای “سوختن” است و روزاول “هولی” یا همان “هولی کوچک” و روز دوم “دولتی” یا “هولی بزرگ” خوانده می‌شود.در اصل جشن هولی دلالت بر پیروزی خوبی بر بدی دارد مردم هند بعد از به جای آوردن مراسم مذهبی و گذاشتن نشان بر مجسمه‌ی کریشنا و رادا، با پودرهای رنگی وبادکنک‌های پر از مایعات رنگی که “گولال” و “آبیر” نام دارند یکدیگر را رنگی می‌کنند. در این فستیوال از رنگ‌های بسیار شاد و مختلفی استفاده می‌شود و هندی‌ها باور دارند که این رنگ‌های روشن به آن‌ها شوق و نیروی زیادی برای ادامه‌ی زندگی می‌بخشد. گفته می‌شود که این جشن در آغاز به خاطر حاصل‌خیزی زمین برگزار می‌شده است ولی از سوی دیگر این جشن به خاطر عشق فناناپذیر کریشنا و رادا هم برگزار می‌شده.

از آنجایی که در باور هندی‌ها آتش، روح‌های پلید وشیطانی را از بین می‌برد در این روزها آتش بازی‌های بزرگی در کوچه‌ها و خیابان‌ها برگزار می‌شود .این آتش همچنین حرکتی نمادین و نشان دهنده‌ی سوزاندن “هولیکا”ی خبیث (دشمن کریشنا و رادا) است و نام هولی برای همین روی آن گذاشته شده است.

منبع: http://e-india.ir/

 

 

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فستیوال هولی در هند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« مهر    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱  

مقالات تصادفی

Recent Comments