Call Us

مسجد تاج محل

مسجد تاج محل
مسجد تاج محل
مسجد تاج محل

مسجد تاج محل یکی از عجایب هفتگانه دنیا است که در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی هند بشمار می رود. این بنای شگفت انگیز و زیبا حدود سه قرن و نیم پیش در سال ۱۶۳۱ میلادی ساخته شده است. آرامگاهی مجلل و باشکوه برای ارجمند بانو بیگم ملقب به ممتاز محل همسر ایرانی محبوب شاه جهان ، پنجمین شاه گورکانی هند ، است که به هنگام وضع حمل چهاردهمین فرزندش و در سفری جنگی فوت کرد و بنا به وصیتش ساخته شد. شاه جهان نیز پس از مرگش در کنار وی در زیر گنبد تاج محل به خاک سپرده شد. از این رو این بنا بر پایه های عشق ابدی این دو استوار است.

مسجد تاج محل

مسجد تاج محل

بر هر سوی آن که نگاه کنید ترکیبی از معماری ایرانی ، معماری هندی و اسلامی چشم نوازی می کند و نام آن نیز نامی ایرانی است. بیست هزار هنرمند از کشورهای مختلف مانند ایران ، شبه قاره هند ، آسیای میانه و آناتولی در ساخت این بنا مشارکت داشته اند. مسلمانان فرهنگ ساختن مزار را به هند انتقال دادند. از آنچه در بررسی متون به دست آمده مشخص شده است که احمد لاهوری و استاد حمید لاهوری از سر معماران ایرانی و عبد الحق شیرازی که از طرف شاه جهان به امانت خان ملقب شده بود به عنوان یکی از خوشنویسان کتیبه های در و دیوار های تاج محل بودند.

به گفته گیوین هامبلی ، نویسنده کتاب شهرهای هندوستان گورکانی ، تاج محل یکی از ستایش برانگیزترین معماری های موجود در جهان است که ذوق و سلیقه صفوی در ساخت آن نمایان است. نوشته های روی سنگ قبر شاه جهان و همسرش نیز به زبان فارسی است.

مسجد تاج محل

مسجد تاج محل

این بنا در کنار رود یمونا جمنا در ایالت پرادش در باغی پهناور که به شیوه باغ های ایرانی ساخته شده ، بر روی تخته سنگی به مساحت حدود ۱۰۰۰۰ متر مرمرین ساخته شد. ارتفاعش ۵۸ متر و پهنایش ۵۶ متر و از مرمر سفید می باشد.

دو بنای کوچک و قرینه در دو طرف بنای اصلی قرار گرفته اند. در سمت غرب یک مسجد سه گنبدی ساخته شده از ماسه سنگ به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و در سمت شرق بنایی که در آن زمان به عنوان مهمان سرا مورد استفاده قرار می گرفت ، خود نمایی می کنند. اصل تقارن به گونه ای شگفت انگیز توسط طراحان و مهندسان رعایت شده است ؛ به طوری که برای هر دوبنای ذکر شده در بالا با وجود تفاوت آشکار در کاربرد هر یک از نقشه ای کاملا یکسان بهره گرفتند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مسجد تاج محل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱

مقالات تصادفی

Recent Comments