Call Us

مادایا پرداش هندوستان را بهتر بشناسید

مرکز این ایالت شهر بوپال است که گاهی عهد احوال به آن بهوپال هم گفته می شود که حتی از شهرهای مهم کل هندوستان هم محسوب می شود. این شهر را دو بحیره افزون زیبا وقوف محاصره کرده اند و دارای مراجع كتاب شناسی و جای ها نواحی اصلی وفور و كمی است که در هندوستان و حتی در میان گردشگران خارجی و درونی شهرت فزونی دارد. ارگ فتحگر در این شهر واقع است. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی هند در مورد مادایا پرداش هندوستان را بهتر بشناسید بیشتر می گوییم.

بوپال به دو قسمت پراكندگی شده است: «شهر خاص» که دوست محمدخان فغان دور آن حصار کشید؛ و محله‌های مسکونی جدید و حومه‌های جهانگیرآباد و احمدآباد که حکام بعدی بر آن افزودند تا یاد همگانی و جهاندار محمدخان  و احمدعلی خان را زنده نگه دارند.

مدتی هم یکی از حکام که نواب فیض محمدخان نام داشت و بین سالهای ۱۷۵۴ تا ۱۷۷۷ میلادی حکومت می‌کرد این شهر را مرکز ایالت قرار داد. این در حالی است که قبل از او اسلام نگر مرکز ایالت سایر حکمرانان بود.

در حال حاضر شهر بوپال زیاد صنعتی شده است. تا جایی که به آدرس شهری تجاری مرکز تولد پارچه ها و جواهرسازی هند است که از صنایع علاوه مهم این کشور به شمار می‌روند. مسلماً مردم دنیا و هند این شهر را به خاطر یک داستان آفت بار دیگر هم به یاد دارند و آن نشت گاز سمی از کارخانه ای آمریکایی به نام یونیون بود که در ۱۳۹۳ شمسی روی داد و بر اثر آن دو هزار نفر کشته و نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر دواخور شدند.
جغرافیا و آب و هوای بوپال

بوپال با مساحتی مقابل ۲۸۶ کیلومتر مربع و در رفعت ۴۹۹ متری از سطح دریای آزاد، در مرکز کشور هند واقع و فقط از شمال به کوهستان ویندیا بی كران شده است.دو بحیره بزرگ بخشی از منابع و دارایی‌های طبیعی این شهر است که آن را در زمره یکی از زیباترین شهرهای هند قرار داده است. این دو دریاچه که به بوج وتلند معروفند مناظر زیبا و محیطی مرضی را برای این شهر پرداخته کرده‌اند که مثل سایر بخش ها و شهرهای هندوستان آن را برای گردشگران خارجی بسیار معشوق کرده است. طبق آمار سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱)، هنگامه و خلوت بوپال بالغ بر ۱٬۴۸۲٬۷۱۸ نفر بوده است.

این ناحیه آب و فلكی هوازی دل كنده عاشق بیهوده گرم و بی حركت دارد که در روزها صیف و زمستان دمای آن تا ۴۲ درجه سانتی گراد هم بالا می‌رود اما در روزهای سرد سال هم از ۲۴ درجه بنیان نمی‌آید. یقیناً در روزهای سرد زمستانه گاهی این شهر دمای هشت درجه را هم تجربه می کند. فصل باران‌های موسمی یا مانسون از اواسط ژوئن شروع شده و تا اواخر سپتامبر یا شروع اکتبر دنباله دارد.

تاریخچه بوپال

شهر بوپال زنده مرکز منطقه «نواب نشین» بوپال بود و از جای ها نواحی بیش مهم حکومتی مسلمانان در شبه قاره به‌شمار می‌آمد.

تاریخ ایجاد و ظهور این شهر را به دوره خلافت از سلطان ها قرمز پری پارما قوم می‌دانند که بین سالهای ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۵ میلادی حکمرانی می کرد. با این حال شهره است که بینانگذار این شهر توسط یک سرباز یاغی و به اسم دوست محمد خان بوده است.

در دسامبر سال  ۱۹۸۴ كفو با سال ۱۳۶۳ فارسی و انیران گاز سمی خطرناکی بر فراز این شهر شکل گرفت و به حرکت در آمد که ناشی از یک کارخانه صانع حشره کش امریکایی بود که آن را به وخیم ترین تصادم تكنولوژی دنیا تحول کرد. نوعی گاز سمی از کارخانه حشره‌کش‌سازی شرکت آمریکایی یونایتد کارباید نشت کرد واین گزند چندین هزار کشته و بیش از ۳۰۰ هزار مریض برجای گذاشت، که فراوانی از آنها کاملاً معلولند و در شرایط سختی تعیش می‌کنند.

روایت ها حاکی از آن است که در آن روز این گاز سمی خانه های جوانب کارخانه را پوشاند و خیلی از مردم محلی براثر خفگی ناشی از گاز مردند. بعد از آن یک ابر ضخیم همه دوروبر محل را پوشاند و كسان شهر در گذرگاه های شهر به حال خفگی افتادند.

بعد از آن مبرهن شد که مدیران شرکت یونیون محفوظ بودن قضایی دارند و این مبحث جنجالهای اجتماعی و سیاسی زاید را به مصاحب آورد. مسوولیتی آگاه مدیران کارخانه نبود و گویا آسیب ذاتی وغیر قابل پیش بینی بوده است. به نظر می رسیدکه مدیران شرکت کاری برای پیش گیری از این محنت نمی توانستند اعمال دهند. به این دلیل محكمه عالی هند طرف های آمریکایی را به آهار لطمه و نفع متساوی ۴۷۰ میلیون دلار محکوم کردند که بایستی ۵۰ میلیون دلار این مبلغ را دفتر این شرکت در هند و مابقی را دفتر آمریکایی این شرکت باید آهار می کرد. این حکم در سال ۱۹۸۹ صادر شد.

البته قربانیان این آشوب فقط مبلغ ۲۵ هزار روپیه مغرم گرفتند که بسیار كم بود. بخشی ازمبلغ تاریك توسط شرکت بیمه آهار شد.این کارخانه در حال حاضر یک کاخانه متروکه در این ناحیه است که هنوز حدود ۲۵ تن مواد سمی را در خود جای داده است وشرکت از تمیز کاری این محل شانه خالی می کند. در عین حال كسان مازاد یدكی هستند که برای ستاندن حق قربانیان این آفت هنوز هم تلاش می کنند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مادایا پرداش هندوستان را بهتر بشناسید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« مهر    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱  

مقالات تصادفی

Recent Comments