Call Us

مقبره همایون در هند

مقبره همایون در هند
مقبره همایون در هند

مقبره با شکوه شاه همایون ، پادشاه دوم از نسل گورکانیان ، در سال ۱۵۷۰ به فرمان همسر وی ، حمیده بانو بیگم در منطقه نام الدین در مرکز شهر دهلی در کشور هند ساخته شد. این بنای تاریخی در مدت ۸ سال توسط سید محمد بن میرک غیاث الدین و پدر شمیرک غیاث الدین از هنرمندان و معماران زبر دست ایرانی به عنوان اولین بنای هندی در سبک معماری ایرانی طراحی و اجرا شد.

مقبره همایون

مقبره همایون

ترکیب کاشی کاری های هندی و ایرانی ، شاه نشین های قوسی شکل ، سنگ های ماسه ای قرمز و گنبد های باریک نشان از معماری  به کار رفته در بنا های ایرانی مانند چهار باغ و باغ جنت دارد. به دلیل علاقه شاه و همسرش به گنبد سلطانیه که موقع بازدید از ایران مجذوب آن شده بودند ، محوطه زیر گنبد مقبره از آن الگو برداری شده است. پس از ساخته شدن این بنا ، رنگ و بوی معماری ایرانی بیشتر در آثار هندی به چشم می خورد.

مقبره همایون در هند که بر روی یک سکوی بزرگ قرار دارد، به ۴ پا می رسد. در طبقه اول این بنای قرن شانزدهمی، ۱۷ طاق نما و چند اتاق در هر ضلع ساخته شده است. برای راه ورود و خروج به هر ضلع نیز یک راه پله مجزا در نظر گرفته شده بود. در ۴ طرف گنبد که ارتفاع آن به ۴۲ متر و نیم می رسد ، از ۴ هشت ضلعی که بر روی هر کدام یک چتر بزرگ وجود دارد ، بعنوان یک راه برای ارتباط با بیرون و یا قسمت های داخلی استفاده شده است.

۴ خیابان اصلی و دو نهر آب در باغ وجود دارند که انتهای آن ها به مقبره می رسد. دو کتیبه کوچک که برای یادبود ساخته شدند و چند کتیبه با نوشته های عربی از کتیبه های موجود می باشند. ۸ مربع در باغ و در اطراف مربع اصلی که مقبره در آن واقع شده است ، بنا شده اند که هم تاثیر پذیری معماران از ۴ باغ را نشان می دهند و هم زیبایی خاصی به آن بخشیده اند. نکته جالب در مورد این بنا ، عدم وجود مناره می باشد.

مقبره همایون

مقبره همایون

مقبره عیسی خان ، حمیده بیگم ، دارا شیکو و بعضی از نواده های همایون نیز در این باغ قرار دارند. این آرامگاه زیبا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بدون شک این بنا یکی از زیباترین جاهای دیدنی دهلی است، لذا در صورت سفر به هندوستان، بازدید از این بنای تاریخی را نیز فراموش نکنید.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقبره همایون در هند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱

مقالات تصادفی

Recent Comments