Call Us

شهر تاریخی بوپال هندوستان

شهر تاریخی بوپال هندوستان
شهر تاریخی بوپال هندوستان
شهر تاریخی بوپال هندوستان

مرکز این ایالت شهر بوپال است که گاهی عهد احوال به آن بهوپال هم گفته می شود که حتی از شهرهای مهم کل هندوستان هم منظور می شود. این شهر را دو دریاچه بسیار زیبا احاطه کرده اند و دارای ماخذ و جای ها نواحی ذاتی كثرت است که در هندوستان و حتی در میان گردشگران غریبه و آشنا شهرت فراوانی دارد. ارگ فتحگر در این شهر واقع است. بوپال به دو قسمت شعبه شده است: «شهر خاص» که دوست محمدخان زاری دور آن حصار کشید؛ و محله‌های مسکونی جدید و حومه‌های جهانگیرآباد و احمدآباد که حکام بعدی بر آن افزودند تا یاد جهانگیر محمدخان  و احمدعلی خان را زنده نگه دارند. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی هند در مورد شهر تاریخی بوپال هندوستان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شهر تاریخی بوپال هندوستان

مدتی هم یکی از حکام که نواب فیض محمدخان نام داشت و بین سالهای ۱۷۵۴ تا ۱۷۷۷ میلادی حکومت می‌کرد این شهر را مرکز ایالت قرار داد. این در حالی است که قبل از او اسلام نگر مرکز ایالت سایر حکمرانان بود.

دور نمای بوپال

در حال حاضر شهر بوپال زیاد تكنولوژی شده است. تا جایی که به آدرس شهری تجاری مرکز تولد بافتنی ها و جواهرسازی هند است که از صنایع افزون مهم این کشور به شمار می‌روند. مسلماً مردم دنیا و هند این شهر را به خاطر یک ادب رنج بار دیگر هم به یاد دارند و آن نشت گاز سمی از کارخانه ای آمریکایی به نام یونیون بود که در ۱۳۹۳ شمسی روی داد و بر اثر آن دو هزار نفر کشته و نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر دواخور شدند.
جغرافیا و آب و هوای بوپال

بوپال با مساحتی معادل ۲۸۶ کیلومتر مربع و در بالا ۴۹۹ متری از سطح دریای آزاد، در مرکز کشور هند واقع و فقط از شمال به کوهستان ویندیا بی انتها شده است.دو دریاچه بزرگ بخشی از منبع ها و دارایی‌های اصلی این شهر است که آن را در زمره یکی از زیباترین شهرهای هند قرار داده است. این دو بحیره که به بوج وتلند معروفند پرسپكتیو زیبا و محیطی برگزیده را برای این شهر بسیجیده کرده‌اند که مثل سایر بخش ها و شهرهای هندوستان آن را برای گردشگران اندرونی ظاهری و باطنی بیگانه زیاد دوست کرده است. طبق آمار سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱)، غوغا بوپال بالغ بر ۱٬۴۸۲٬۷۱۸ نفر بوده است.

این ناحیه آب و لغو گرم و موقر بی جنبش دارد که در روزها تموز دمای آن تا ۴۲ درجه سانتی گراد هم بالا می‌رود اما در روزهای سرد سال هم از ۲۴ درجه پایه نمی‌آید. البته در روزهای سرد زمستانی گاهی این شهر دمای هشت درجه را هم تجربه می کند. فصل باران‌های فصلی یا مانسون از اواسط ژوئن شروع شده و تا اواخر سپتامبر یا مطلع اکتبر استمرار دارد.

تاریخچه بوپال

شهر بوپال میت و حی مرکز ناحیه «نواب نشین» بوپال بود و از مناطق علاوه مهم حکومتی مسلمانان در شبه قاره به‌شمار می‌آمد.تاریخ ساخت و ظهور این شهر را به دوره شاهنشاهی از ملوك سلسله پارما خویشاوند می‌دانند که بین سالهای ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۵ میلادی حکمرانی می کرد. با این حال معروف است که بینانگذار این شهر توسط یک سرباز آشوب طلب به اسم دوست محمد خان بوده است.

شهر تاریخی بوپال هندوستان

در دسامبر سال  ۱۹۸۴ مقابل با سال ۱۳۶۳ آریایی گاز سمی خطرناکی بر فراز این شهر شکل گرفت و به حرکت در آمد که ناشی از یک کارخانه خالق حشره کش امریکایی بود که آن را به وخیم ترین وقوع اجماع تراضی تكنولوژی دنیا تغییر کرد. نوعی گاز سمی از کارخانه حشره‌کش‌سازی شرکت آمریکایی یونایتد کارباید نشت کرد واین آشوب چندین هزار کشته و بیش از ۳۰۰ هزار ناخوش برجای گذاشت، که كثرت از آنها کاملاً معلولند و در سامان تكلف خوش زیستن می‌کنند.

روایت ها حاکی از آن است که در آن روز این گاز سمی خانه های گرداگرد کارخانه را پوشاند و خیلی از مردم محلی براثر خفگی ناشی از گاز مردند. بعد از آن یک ابر ضخیم همه نواحی محل را پوشاند و اهالی شهر در شارع های شهر به حال خفگی افتادند.

بعد از آن علنی شد که مدیران شرکت یونیون مصونیت قضایی دارند و این رویداد جنجالهای اجتماعی و دیپلماتیك مازاد یدكی را به ولی آورد. مسوولیتی شناسا مدیران کارخانه نبود و گویا فتنه ذاتی وغیر قابل پیش بینی بوده است. به نظر می رسیدکه مدیران شرکت کاری برای پیش گیری از این مشقت نمی توانستند اجرا دهند. به این دلیل مجموعه دیوها عالی هند طرف های آمریکایی را به آهار لطمه و نفع روبه رو ۴۷۰ هزارهزار دلار محکوم کردند که بایستی ۵۰ هزارهزار دلار این مبلغ را دفتر این شرکت در هند و تتمه را دفتر آمریکایی این شرکت باید پرداخت می کرد. این حکم در سال ۱۹۸۹ صادر شد.

البته قربانیان این بلیه فقط مبلغ ۲۵ هزار روپیه تاریك گرفتند که بیش كم بود. بخشی ازمبلغ مغرم توسط شرکت بیمه آهار شد.این کارخانه در حال حاضر یک کاخانه متروکه در این منطقه است که هنوز حدود ۲۵ تن مواد سمی را در خود جای داده است وشرکت از تمیز کاری این محل شانه خالی می کند. در عین حال نفوس مازاد یدكی هستند که برای گرفتن حق قربانیان این آشوب هنوز هم تلاش می کنند.

شهر ایندور هند

یکی دیگر از شهرهای این ایالت که در حال حاضر ۳ هزارهزار و ۲۷۰ هزار نفر شلوغی دارد شهر ایندور است که پانزدهمین شهر تجاری و بزرگ هند است و همان طور که گفته شد مرکز ایالت مادیا پرادش هم منظور می‌شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شهر تاریخی بوپال هندوستان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱

مقالات تصادفی

Recent Comments