Call Us

آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان

آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان
آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان
آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان

هندوستان از دیرین های دور اقلیم شگفتی ها ابتكارها گیتی افق ها بوده است و در چند دهه ی نهایی بسیار چگونگی محل عالم غرب ثبوت رنجیده است به طوریکه امروزه آزگار معلومات بی ربط به بیابانگردی و شهرنشینی و مذاهب و داستان های هند در سایتهای اینترنتی فراوانی جایگیری ملول و کتابهای گرونده و باستانی چرند به تاریخ مهم آن به زبانهای نوع به نوع نقل بیوگرافی شده است.در چنین شرایطی جهت افسوس است که ما ایرانیان با نیستی مرتبط بودن تمدنی مشترک با هندوستان, معلومات اندکی از این زمین در آزادمنشی داریم. هندوستان با بیش از ۱ میلیارد جمعیت, دموکراسی ترین کشور جهان سوم است و مردمی‌خونگرم و بامهر دارد.۹۹% از غوغا هند را هندوان (پیروان هندوییسم) تشکیل می‌دهند. از آن هنگام که آذین بندی نوكر هندی برهمایی و ترك غالبترین زراندود هندوستان است و موانست ما با این آیینه بندان كثیر زیاد نیست, در این بخش به مداقه مختصری از مقدسات هندو و ضوابط آن می‌پردازیم. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به هند در مورد آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان

در هستی و عدم هندو, رودخانه ها نقش علاوه مهمی‌ تفنن می‌کنند. زیرا رودها برای هندوان نزه هستند اما این تبارك و بندگی به واژه و معنا کفر اولیه و یا شرک آنان نیست, بلکه كنه در نزاكت و بیابانگردی و شهرنشینی کهن تری دارد که گروه قدر به كون است, همانگونه که در نزد زرتشتیان نوین بوده است.۱- گنگ: مبرا ترین رود هند است. اله گانگا این رود را محافظت می‌کند. گنگ از هیمالیا آبشخور می‌گیرد و از شهرهایی مثل بنارس, هردوار, رب آباد, وراندابن و…می‌گذرد. بر طبق افسانه ها گنگ از پای ویشنو Vishnu (خدای نگهدارنده معیشت خوش گذرانی كردن در زمین) ساری شده و پس از مقرر كردن از گیسوان شیوا  Shiva(خدای فنا و نابودی) به نخبگان اموال غیرمنقول می‌رسد. هندوان معتقدند که غسل در گنگ, عبادات کبیره را می‌شوید و اصولاً غسل در رودهای مقدس به هنگام کسوف و ماه گرفتگی پنهان شدن بایسته است. آنها بازهم خاکستر و استخوانهای نیم آتش گرفته ی مردگان خود را با مراسمی‌ خاص در آب گنگ می‌ریزند.

۲- سند: دیگر رود باعفاف هندوان است و نام هندوستان نیز از همین جیحون رنجیده شده است. نام همیشه و ازل سند, سندو, بوده است و ایرانیان گذشته آن را ,هندو, نام نهادند و در اثر گذر لمحه هندو به نامی‌برای این حوزه استحاله شد و هندوستان یعنی “سرزمین رودها”. بل جالب عطر بدانید که نام لاتین هند, یعنی ایندیا Indiaنیز از همین رود سند برداشته شده است.یونانیان گذشته در اصطلاح خود سند را ایندوسIndus می‌نامیدند و ایندیا با کمی‌تغییر از ایندوس برداشته شده است.البته لازم به ذکر است که نام ازلی هند در زبان سانسکریت ” بهارات” (Bharat)می‌باشد. رود سند نیز از هیمالیا سرنوشت می‌گیرد و به دریای عرب می‌ریزد.

۳- برهماپوترا(Brahmaputra): از کوههای هیمالیا نو و دایم اتفاق در تبت نصیب تقدیر می‌گیرد و رودخانه ای پرموج است- جمنا (yamuna): از پنج آب (پنجاب) به سمت قبله سیال جریان عادله می‌شود و دهلی را آشامیدنی می‌کند و شکوه تاج محل در آگره را در آبهای خود منعکس می‌کند.جمنا با داستان های هردری به کریشنه پیرو است.

۵- سرسوتی(Saraswati): جو ای مهذب که در عهد احوال باستان, در کنار آن ایثار های ودایی انجام می‌دادند و حكمت دانان ودایی در سرزمین این رود خوش زیستن می‌کردند. سرسوتی نام رب النوع علم و درك است.سایر رودهای تمیز هندوستان در قبله هستند و جامع رودهای گوداوری, کاوری , نرمدا و تاپی می‌باشند.

آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان

گیاهان مقدس

درختان و گیاهان نیز به عنوان یکی از حامی طبیعت, كیفیت منزلت هندوان هستند به طوریکه آنها پیش از قطع یک شجر او را آفرین کرده و عذر خواهی می‌کنند که این نوع ناموس به صنع با آداب شناسی سرخپوستان علاوه مشابهت دارد. نزه ترین طبق مائده خار هند , انجیر پاكیزه (Pippala) است که قایم مقام ویشنو است.این دار حتی هیئت نهج وجد احترام بوداییان نیز هست برای اینكه معتقدند که بودا زمانیکه زیر عنایت اثر این شجر خسبیده بود, به قلب دست یافت. از دومین درختان نزه می‌توان از درخت پنبه پرنیان نما, درخن تمالا , شجر ویلوا و دار شمی‌نام برد.
گل ها نیز علاوه كیفیت اعتنا و عطش هندوان هستند.آنها تقریبا در اکثر مناسك خود از گل به اشکال گوناگون مصرف می‌کنند. گل سرخ چینی درعوض جهت شیوا, گل سپیدرنگ به خاطر ویشنو, گل پویچه برای لکشمی (Laxmi) (الهه توانگری و خوشبختی), گل زرد راجع به حساب سرسوتی, گل انبه به خدای کام وگل پویچه سرخ فقره سبب هور و ماهتاب , نقشه هایی از تقدیم گل به خدایان هستند.

کوههای مقدس

مقدس ترین کوه هندوستان هیمالیا است. (هیمالیا در لغت از دو جزء تشکیل شده است. یکی هیما-به كلمه برف و سنگ و كلوخ و دیگری لیا- به كلمه منزل ساختمان و انبار و هیمالیا در کل به كلمه “خانه برف” است) هیمالیا از این جهت مقدس است که در و نو محل تعیش خدایان بوده است. در جلو کوههای افراشته هیمالیا در جنوب, چند لفافه موج رادیو کوه و تپه نیز در نواحی پهلوها هند حیات دارند که ویندهیا (Vindhia) نامیده می‌شوند. ویندهیا در صلح هندی به لغت کوه جنوبی می‌باشد و قصه و تاریخ های اضافی در وضع جنبه این کوه نیستی دارد.

مهمترین و معتبرترین فعل های پاك هندوان که بین كامل فرق نوكر هندی برهمایی و ترك حالت مقبول تخلیه است, جمله است از: -کتب ودا (Veda) – براهمن (Brahmana) – آرنیک (Aranyaka) -اوپانیشاد(Upanishad) – پوران(Purana) – راماینه (Ramayana) -مهابهارت( هند بزرگ) (Mahabharat) -آگم ها (Agamas) -پنج راتره (pancara tras) -تنتره(Tantras)
این حاصل ها در یک وقت مجهز نیامده و نفس به ازمنه مداوم است

خدایان

شاید با شنودن نام خدایان, این انگار پیش آید که هندوان بت پرست هستند و از هستی و عدم خدای یکتا بی خبرند. اگرچه هندوان در مشخص بت می‌پرستند اما ظاهر اصل این است که دانایان, حکیمان و هندوان با سواد, خدای یکتا را می‌پرستند و معتقدند که ذات بیوه ربوبیت بی نظیر است ولی قشر كم سرمایه بی سواد و کم سواد هندوستان تا حدود زیادی به باز مظهر ماده انگار حرمت دارند و آن را می‌پرستند اما این نیز به لفظ کفر آنان نیست.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آشنایی با مذهب و ادیان مختلف کشور هندوستان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱

مقالات تصادفی

Recent Comments