Call Us

روستایی برای خودکشی پرندگان

روستایی برای خودکشی پرندگان
روستایی برای خودکشی پرندگان
روستایی برای خودکشی پرندگان

در شمال شرقی هند و در ایالت آسام، روستای کوچک، نزه و خوش جاتینگا قرار دارد که در تسلط کوه های بلند است. چیزی که باعث مشتهر شدن این دهات شده و اسم آن را سر زبان ها انداخته نه چشم اندازهای تماشایی بلکه پرنده ها عجیبش است. در واقع این روستا پرندگانی دارد که در ماه های مشخصی از سال دست به خودکشی دسته جمعی می زنند!درباره خودکشی طیور در روستای جاتینگا بیشتر بدانید. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی هند در مورد روستایی برای خودکشی پرندگان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

روستایی برای خودکشی پرندگان

ایالت آسام

خودکشی پرندگان، مظهر ای نادر که هر جایی پیوستگی نمی افتد و برای دیدن آن باید به روستای جاتینگا در هند بروید. در این روستا در ماه های شهریور تا آبان، یعنی درست در اواخر بارندگی های ادواری صدها مرغ بومی و مهاجر دست به خودکشی می زنند! بعد از غروب بین ساعت ۷ تا ۱۰ شب، صدها مرغ از گردون فضا فرود می آیند و خودشان را به بنیان ها و درختان می کوبند تا بمیرند!

از آن جایی که پدیده خودکشی در بین پرندگان اتفاقی عجیب و نادر است این پیوستگی همه را حیرت زده کرده است. اگر چند سال پیش از محلی ها راجع علت این همبستگی و اختلاف می پرسیدید مطمئنا به شما جواب می دادند که در گردون فضا آبادانی روح فتنه گر معیشت خوش گذرانی كردن می کند، روحی که طیور را تحریك می کند که از آسمان به پایین بیایند و به معیشت خوش گذرانی كردن شان خاتمه دهند.

روستای جاتینگا

البته که این باور راستی راست ندارد، بعد از چندین مداقه و امتحان علمی، حكیمان به این ذریه رسیدند که این طیور به خاطر مه ای که در پیرامون وجود دارد در جهت یابی دچار مشکل می شوند. آن ها هر کجا که نور ببینند جذب آن می شوند و به سمتش پرواز می کنند برای همین گاهی در حین فرود به درختان و دیوارها تلاقی می کنند. بعضی از آن ها می میرند و بعضی ها هم به طرز غم انگیزی زخمی می شوند. پرنده ها زخمی چنان گیج و بی نظم می شوند که دیگر هیچ مقاومتی در متساوی مردم دهات ایفا به جریان انداختن نمی دهند و خیلی راحت شکار می شوند.

مطالعات علاوه براین نشان می دهد که این مرغان از سمت شمال به ولایت می آیند و فقط در قسمت خاصی از این شهر فرود می آیند، جایی که ۱٫۵ کیلومتر طول و ۲۰۰ متر عرض دارد برای همین نورهایی که در سمت جنوبی ولایت قرار دارد هیچ طیر ای را جذب نمی کند. پرندگانی که ازخودگذشتگی می شوند راه اضافی را برای جلای وطن طی نکرده اند، ۴۴ نوع از این مرغ ها در دسته پرندگانی اند که ذاتا خودکشی گرا هستند و بیشتر آن ها از دره ها و پایین های تپه های گرداگرد به این واحه می روند. چندی از این مرغ ها شامل بوتیمار سیاه، غم خورك برکه ‌نشین و … هستند.

پدیده خودکشی پرندگان در روستای جاتینگا

دانشمندان و کسانی که برای تماشای پرندگان به این روستا می روند چیزهای جالب دیگری را هم کشف کرده اند؛ به نظر می آید که بیشتر ماكیان خودکشی گرا سکونتگاه ذاتی خودشان را به دلیل سیل و بارش های فصلی از دست می دهند برای همین دست به مهاجرت می زنند و روستای جانتینگا هم در سر راه آن ها قرار دارد اما این که چرا این مرغ ها در شب تصعید می کنند و اینکه چرا اوان در همین دهات گیر می افتند مشخص نیست.

روستایی برای خودکشی پرندگان

به  گفته یک پرنده شناس نامدار در آسام، این پدیده، خودکشی نیست بلکه مرغ ها به روشنی نور جذب می شوند و به سمت هر چیزی که منبع نور داشته باشد صعود می کنند. با این حال این واقعه هنوز هم که هنوز است همه ی کسانی را که در محور پرنده ها وارسی می کنند کاملا گیج کرده است. «سلیم علی»، شهره ترین مختصص طیور در هند می گفت: عجیب ترین نکته درمورد این نمود بود حادثه برای من این بود که بسیار پرندگانی که فقط در روز تفحص می کنند به محض تاریکی هوا به خواب می روند اما این پرنده ها از این قائده استثناء هستند برای همین این نمود بود حادثه باید از جنبه های متنوع مورد نظارت قرار بگیرد.

خودکشی پرنده ها

اولین بار شخصی به اسم «زمی ناگاس» در مقدمه دهه ۱۹۰۰ مظهر خودکشی پرندگان را در واحه دید او به حدی تحت نفوذ این صحنه قرار رنجیده بود که از شدت ترس، زمینش را فروخت و از ولایت رفت. دیگر ساکنان عمران ده هم این نمود بود حادثه را دیدند اما آن را هدیه ای ای از جانب خدا می دانستند! البته مردم این ولایت اصلا هم ریب نمی کردند چون این واقعه هم حیات وحش زیادی را به این واحه می کشاند و هم توریستان را.

چند روز بعد از بارش های موسمی که در روستاهای دیگر چندان خبری از توریست نیست پرندگان، توریستان زیادی را به این آبادی جذب می کنند. از طرفی طیر های زخمی شده به آرامش شکار و تطور به غذاهای ملیح می شوند. جالب است که هر سال روستاییان، چراغ ها و سراج ها را روشن می کنند تا ماكیان را جذب کنند و به دام بیندازند. حتی در روستا، فستیوالی به اسم ضیافت خودکشی طیور هم برپا می شوند تا معیار توریستان بسیار و بیشتر شود. اولیه دوره این عید در سال ۲۰۱۰ برگزار و استقبال اضافی هم از آن شد.اگر شما هم دوست دارید پدیده نادر خودکشی مرغان را  ببینید، نزدیک ترین فرودگاه، جمعیت شهر گواتی در ۳۵۰ کیلومتری این آبادی است. حتماً برای این سفر باید تا اواخر شهریور متوقع بمانید!

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستایی برای خودکشی پرندگان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« مهر    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱  

مقالات تصادفی

Recent Comments